|
När motboken upphörde i oktober 1955 innebar det ökad konkurrens för SARA-bolaget. Folk kunde nu handla hem starkvaror på ett annat sätt än tidigare och det märktes på besökarantalet på SARAs restauranger.
TV-apparaterna och den ökade bilismen blev också ett nytt konkurrensmedel till den svenska restaurang- och hotellbranschen. Det satte igång kreativa processer med nya koncept som skulle passa den ”nya tidens” ideal. Speciella TV rum, snabba grillbarer, lounger och bakfickor var ett sätt att möta krav på lättare och modernare umgängesformer.
Den traditionella restaurangverksamheten gick tillbaka och grillrestaurangerna ökade starkt. De nya konceptrestaurangerna ”Dropp-Inn” var en ny typ av mindre grillrestauranger med självservering som fanns ibland annat Stockholm, Östersund, Eskilstuna, Västervik och Jönköping. |