2010-04-15

Sodexo officiell matleverantör under Love Stockholm 2010

Stockholms stad anordnar folkfest i kärlekens tecken under 14 dagar i samband med kronprinsessan Victoria och herr Daniel Westlings bröllop den 19 juni 2010. Under dessa festligheter serverar Sodexo speciellt framtagna menyer baserade på säsongsanpassade svenska smaker.

Sodexos restauranger och utomhusserveringar kommer att ligga vid vattnet på Strömkajen och Skeppsbron. Menyerna är komponerade av Sodexos främsta kockar i samverkan med stjärnkocken Tom Sjöstedt från Svenska Kocklandslaget. Den goda och läckra maten är säsongsanpassad och utgår från svenska smaker. Gästerna har även möjlighet att avnjuta champagne i våra champagnebarer.
 
– Det känns mycket hedrande att Stockholms stad gett oss förtroendet att vara officiell matleverantör under Love Stockholm 2010. Det stärker vår ledande position som leverantör till exklusiva och stora events. Det är verkligen spännande att få vara en del av denna folkfest med miljövänligt fokus. Något som stämmer väl överens med våra egna satsningar på matsmarta och innovativa måltidslösningar, säger Fredrik Strand, VD Sodexo.
 
Sodexo är dessutom exklusiv matleverantör till press- och mediacentret som kommer att ligga i Gallerian på Hamngatan. Stockholms stad beräknar att cirka 2 000 journalister från hela världen kommer att besöka Stockholm i samband med bröllopet.
 
Folkfesten Love Stockholm 2010 pågår mellan den 6 juni och 19 juni.

 

För mer information kontakta:
Ove Duell, Event Manager, tel: 08-5788 4589
e-post: ove.This is a mailto link

Eva Kristensson, Kommunikationsdirektör, tel: 08-5788 5963
e-post: eva.This is a mailto link

 
Om Sodexo

Med stor flexibilitet, kompetens och omtanke tar vi över, utvecklar och effektiviserar servicefunktioner i företag, institutioner och offentlig sektor. Vi lagar mat och städar, underhåller fastigheter, bemannar växel och receptioner, verkar inom hotell och konferens  - och mycket mer.

Sodexo AB är ett av Sveriges ledande Service Management företag med 8 000 medarbetare och en omsättning på ca 3 miljarder kronor. Vi ingår i den franskägda Sodexokoncernen som finns representerad i 80 länder med sina 380 000 medarbetare. Koncernen omsätter 14,7 miljarder € och har sitt säte i Frankrike samt är noterat på börsen i Paris. Besök oss gärna på www.sodexo.se.

Presskontakt:

Eva Kristensson, Kommunikationsdirektör
Tel.: 08-5788 5963 Fax: 08-5788 4010
E-mail: eva.This is a mailto link
 


 

Sodexo firar kärleken i alla dess former under Love Stockholm 2010. Läs mer på www.lovestockholm2010.se om hur du kan fira kärleken i stockholm mellan 6 och 19 juni 2010.
 

Pressmeddelande som PDF >
Press release as PDF >

uiqt|wBw%vm5l}mttH{wlm%xw5kwul}mttH{wlm%xw5kwuuiqt|wBm%vi5szq{|mv{{wvH{wlm%xw5kwuszq{|mv{{wvH{wlm%xw5kwuuiqt|wBm%vi5szq{|mv{{wvH{wlm%xw5kwuszq{|mv{{wvH{wlm%xw5kwu